Zručnosti prichádzajú zvnútra

2. decembra 2016

Zručnosti prichádzajú zvnútra

Žiadne dva dni nie sú pre Johnny Jensen rovnaké. Jedného dňa je sám, zbiera štrk; ďalší je obklopený ľuďmi a dostáva ocenenie za majstra sveta vo vedení žeriavu.

To je najlepšia vec týkajúca sa jeho práce, hovorí –  stretnutie so zákazníkmi, schopnosť pracovať s veľkými strojmi, vidieť nové lokality, mestá a ulice. A v neposlednom rade – byť vonku.

Prvé majstrovstvá sveta vo vedení žeriavov (WCC) sa konali v Birminghame vo Veľkej Británii v apríli 2015. Podujatia sa zúčastnili pretekári z 12 krajín. Aj keď Johnny Jensen vo finále stratil jednu z jeho topánok (dokonca papuču ), vyhral súťaž. Podarilo sa mu vymanévrovať okolo prekážkovej dráhy vo víťaznom čase len 2 minúty a 18 sekúnd, pri ovládaní HIAB X-HiPro 192.

“Mal som pocit, že zvíťazím,” hovorí, keď sme sa s ním stretli asi 50 kilometrov severne od Kodane. “Bola to skvelá skúsenosť a veľa zábavy. Naozaj by som rad opäť vyhral. ”

Tak ako sa dostanete na takú úroveň ako Johnny? Je tajomstvo veľa tréningu alebo skúseností alebo niečo iné?

Žiadne z vyššie uvedených, hovorí.

“Musíte to byť vo vás. Samozrejme, veľa tréningov vám môže byť lepším vodič žeriavu, ale myslím, že to pochádza zvnútra.”

Johnny vedie žeriavy na pozoruhodných 22 rokov – od svojich 20 rokov. “Mám svoju prácu veľmi rád – to je dôvod, prečo som to vyhral,” hovorí. “Naozaj neexistuje žiadne iné vysvetlenie. Skúsenosti s vedením nákladného vozidla a žeriavu v rodine nemá. Som jediný.”

Johnny sa stretol s manželkou na motoshow starých amerických automobilov v Dánsku. “To nás spojilo dokopy – náš spoločný záujem o autá,” hovorí. Dnes žijú spolu s ich dvojročným synom v dome v malom mestečku Gilleleje, ktorý sa nachádza na severnom pobreží dánskeho ostrova Själland.

Nasledujúce WCC sa uskutoční na prehliadke užitkových vozidiel IAA v Hannoveri v septembri. Johnnyho najväčšia ambícia je opäť vyhrať. Ale tentoraz nebudem mať obuté papuče, hovorí so smiechom. “Budem mať skutočné topánky – tentoraz nebudem riskovať.”

 

Aktuality